10 Kasım

 Büyük Önder Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini ve bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir etki uyandırmıştır

 

Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte "ya istiklal ya ölüm" hedefi  ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur. Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan bir çok devrimler gerçekleştirmiştir. O'nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak olmuştur.

 

 Gerçekleştirdiği devrimler Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır. Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; "Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar" demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılması hedefi koymuştur. İşte, 10 Kasım'lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk'ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günlerdir. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve yapmalıyız. . öğrenci  Konseyi olarak Erciyes Üniversitesi'nde o şuuru gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz  eminiz ki gayretlerimiz boşa değildir

 

Her 10 Kasım'ın üzerimizde oluşturduğu kaçınılmaz hüzne rağmen, anlam ve önemi bakımından büyük bir gün olduğunu sanırım artık daha iyi anlıyoruz. Atatürk'ün izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıyı elde etmeye de devam edecektir.

Ebedi istirahat  hanende  rahat uyu! Bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti'ne her zamanki gibi gönülden sahip çıkarak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz.

 

         Askeri ve idari dâhimiz  Gazi Mustafa Kemal  Atatürk

Erciyes Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanlığı 38039 KAYSERİ / Tel:+90 352 207 66 66 - Dahili 10747
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu ©